مجله

نشت مایعات از خودرو و ۱۰ دلیل اصلی آن

نشت مایعات از خودرو

نشت مایعات از خودرو ممکن است باعث مشکلات جدی برای صاحبان خودرو شود.

این مشکل می‌تواند به مشکلات فنی، آلودگی محیطی و هزینه‌های بالای تعمیرات منجر شود.

بنابراین، پیشگیری از نشت مایعات از خودرو و مدیریت آن امری بسیار مهم به شمار میرود.

بعضی از افراد بدون توجه به نشت مایعات از خودرو خود یا پشت گوش انداختن رفع مشکل، باعث آسیب به خودرو و حتی در مواردی باعث مشکلات جدی تر و خطرناکتر برای اطرافیان نیز میشوند.

روش‌های پیشگیری و مدیریت نشت مایعات از خودرو:

ما میتوانیم با توجه و رعایت مواردی ساده، از نشت مایعات مختلف از خودرو خود، پیشگیری کنیم. این امور ساده در موارد زیر خلاصه میشود:

• مراقبت و نگهداری منظم و روتین خودرو
• بررسی وضعیت سیستم‌های مختلف خودرو به‌ شکل دوره‌ای
• تعویض منظم روغن موتور و فیلترهای هوا، روغن و سوخت
• بررسی وضعیت لوله‌ها، لوله‌کشی‌ها، و اتصالات آنها به شکل دوره‌ای

روش‌های عملیاتی برای انجام چکاپ های دوره‌ای خودرو جهت عدم نشت مایعات از خودرو:

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد میتوان با رعایت و انجام موارد زیر هم، مانع نشت مایعات از خودرو شد:

• استفاده از مواد تمیزکننده و تکنولوژی های مناسب
• استفاده از لوله‌ها، شلنگ‌ها و اتصالات با کیفیت بالا
• استفاده از روغن‌ها و سایر مایعات خودرویی با کیفیت بالا و مناسب برای خودرو
• تعمیر و تعویض قطعات آسیب‌دیده
• تعویض به‌موقع قطعات زیرین خودرو مانند سیستم آب‌رسانی، سیستم‌های خنک‌کننده، و سیستم‌های روغن‌کاری
• تعمیر و تعویض لوله‌ها و اتصالات آسیب‌دیده
• بررسی‌های دوره‌ای توسط تعمیرکاران متخصص
• انجام بررسی‌های دوره‌ای توسط تعمیرکاران متخصص و شناسایی نقاط ضعف و مشکلات پتانسیلی در سیستم‌های خودرو

پیشگیری از نشت مایعات از خودرو و مدیریت آن نقش بسیار مهمی در افزایش عمر مفید خودرو، کاهش هزینه‌های تعمیرات و حفظ محیط زیست دارد. با رعایت روش‌های گفته شده و انجام بررسی‌های دوره‌ای، صاحبان خودرو می‌توانند از مشکلات ناشی از نشت مایعات از خودرو به‌طور قابل توجهی کاسته و از عملکرد بهتر و مطمئن‌تر خودرو خود لذت ببرند.

انواع نشت مایعات از خودرو و دلایل آن:

نشت مایعات از خودرو بعضا باعث بروز آسیب به خودرو میشود که در زیر به مواردی از این قبیل اشاره شده:

روغن موتور:

مقایسه قیمت‌ها هم عامل مهم دیگری است که می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین قیمت را برای لاستیک‌های مورد نیازتان پیدا کنید.

بررسی شرایط بازگشت و تعویض:

یکی از موارد شایعی که ممکن است از خودرو نشت کند، روغن موتور است. این نشتی می‌تواند به علت شکستگی لوله های انتقال روغن یا لوله‌های کمربندی که دچار فرسودگی شده اند، رخ دهد.

در غیر این صورت میتواند عواملی از قبیل واشر سر سیلندر، فیلتر روغن، مخزن روغن و یا ایراد در تسمه تایم خودرو باشد.

مایع خنک کننده:

نشت آب خنک کننده می‌تواند به دلیل لوله‌های ترک خورده، مهره‌های محکم نشده یا نشتی رادیاتور و سیستم واتر پمپ خودرو باشد که این نشت می‌تواند به افزایش دما و آسیب دیدن به موتور منجر شود.

پس در صورت مشاهده نشت ماده سبز رنگ از خودرو حتما به مکانیک متخصص مراجعه کنید.

روغن ترمز

نشت روغن ترمز معمولاً به دلیل سایش لوله‌ها یا اتصالات مربوط به سیستم ترمز میباشد.

این یک مشکل جدی است که باید به شدت بررسی شود، زیرا سیستم ترمز ایمنی خودرو را تضمین می‌کند.

مایعی غلیظ که اغلب به رنگ آبی روشن یا زرد میباشد به شما نشان میدهد که در صورت نشت به سراغ سیستم ترمز خودرو خود، جهت عیب یابی مراجعه کنید.

نشت مایعات از خودرو

روغن هیدرولیک:

با نشت روغن هیدرولیک از خودرو سیستم هیدرولیک فرمان به مشکل برخورد میکند که شما میتوانید با متوجه شدن چنین مشکلی به رفع نشتی و یا تعمیر قطعات مربوطه از نشت آن جلوگیری کنید.

سوخت

اگر از خودرو شما سوخت نشت کند، این می‌تواند نتیجه ترک خوردگی لوله‌ها یا اتصالات مربوط به انتقال سوخت به موتور و یا حتی آسیب به خود باک باشد که میتواند موضوعی به شدت خطرناک برای شما به حساب بیاید که در اسرع وقت باید به رفع این مشکل پرداخت.

روغن گیریبکس:

این مورد که میتوان بیشتر در خودرو های با جعبه دنده اتوماتیک مشاهده کرد بیشتربه علت خرابی یا پوسیدگی درزگیرها روغن داخل گیریبکس به خارج نشت کرده و در صورت عدم توجه به این نشتی میتواند آسیب جدی به سیستم گیریبکس وارد کند.

آب کولر:

در مواقع استفاده از کولر در تابستان یا زمستان این نشت مایع از خودرو بسیار شایع است اما به هیچ عنوان خطرناک یا مشکل به حساب نمیاد. چرا که عملکرد سیستم کولر باعث جمع آوری رطوبت داخل کابین میشود و این رطوبت در قالب آب به بیرون از خودرو نشت داده میشود.

مایع سیستم تعلیق:

در بعضی از خودروها، مایعاتی برای سیستم تعلیق استفاده می‌شود.

نشت این مایعات ممکن است به دلیل ترک خوردگی لوله‌ها یا قطعات مختلف درگیر با این سیستم باشد.

مایع شیشه شو:

شکستگی جعبه مایع یا خرابی اتصالات مربوط به آن ممکن است باعث نشت مایع از خودرو شود که این مورد از جمله کم خطر ترین موارد مربوط به نشت مایعات از خودرو میباشد که با این حال به رفع آن و جلوگیری از آسیب رساندن به دیگر قطعات مجاور با آن باید سریعا اقدام کرد.

تصادفات:

یکی از علل شایع نشت مایعات از خودرو در به هنگام رخ دادن تصادف میباشد.

در چنین مواقعی در اثر آسیب به جلوی ماشین که اکثر اتصالات در این قسمت وجود دارد امکان نشت مایعات از خودرو را افزایش میدهد.

بعضا بعد از تصادف و تعمیرات توسط افراد غیر متخصص به علت عدم استفاده از لوازم با کیفیت و یا عدم تخصص، همچنان شاهد نشت مایعات از خودرو میباشیم که باید به برطرف کردن آنها اقدام کنید.

به طور کلی، هر نوع نشت مایعی که از خودرو شما رخ دهد، به طور قطع باید جدی گرفته شده و جهت تعمیر آن اقدام شود تا از وقوع مشکلات بیشتر جلوگیری گردد.

بنابراین اگر با این موضوع مواجه هستید، باید فوراً اقدامات لازم را انجام دهید. این موضوع می‌تواند علائم مختلفی داشته باشد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم.

علائم و نشانه های نشت مایعات از خودرو:

با توجه با علائم و نشانه هایی که در زیر به آنها میپردازیم، میتوانید در صورت نشت مایعات از خودرو به این موضوع پی ببرید.

رد رنگ مایع نشتی

اگر مایعی که از زیر خودرو نشت کرده و ردی به جا گذاشته، رنگی هست و از لحاظ غلظت به آب نزدیک هست ، احتمالاً این نشت از سیستم خنک کننده موتور (رادیاتور) یا سیستم ترمز است.

بوی مشخص

بعضی از مایعات مختلف دارای بوی خاصی هستند.

به عنوان مثال، روغن ترمز بوی شدیدی دارد که به سرعت قابل تشخیص است. آب رادیاتور نیز بوی کمی خفیف تر دارد که به واسطه تفاوت غلظت بین آنها میتوان به نوع آنها پی برد.

جا گذاشتن لک بر روی زمین:

اگر به علت نشت، زمین زیر خودروی شما مرطوب یا لکه‌دار شده است، احتمالاً دارای نشت مایع است.

پس حتما هر چند وقت یک بار قبل از روشن کردن خودرو نگاهی به زیر خودرو بیاندازید.

اخطارهای خودرو:

 بیشتر خودروهای جدید دارای سیستم هشدار دهنده‌ هستند که در صورت نشت مایعات، به شما هشدار می‌دهند. بنابراین، به دلایل ایمنی و بهره‌وری بیشتر، همیشه این هشدارها را بررسی کنید و به رفع آنها اقدام کنید.

سطح مایعات:

ممکن است به صورت مستقیم مشاهده کنید که سطح مایعاتی مانند روغن موتور، آب خنک کننده یا مایع ترمز، کاهش یافته است. بنابراین با وجود عدم مشاهده نشت مایعات از خودرو با کنترل مرتب سطح مایعات میتوانید به نشت یا عدم نشت مایعات از خودرو خود پی ببرید.

در هر صورت، هرگز نباید نشت مایعات از خودرو را نادیده بگیرید. این موضوع می‌تواند به خطر ایمنی شما و دیگران منجر شود و باعث آسیب به خودروی شما نیز شود. بهترین راه حل این است که خودرو را به یک کارگاه مکانیکی متخصص ببرید تا مشکل شناسایی و تعمیر شود.

 

سخن آخر

میتوانید برای مشاوره، خرید به صورت حضوری در تهران و… تماس بگیرید و خرید لاستیک بدون واسطه ، مناسب خودروی خود را خریداری کنید.

همچنین می توانید قبل از خرید لاستیک اینترنتی نسبت به لاستیک دانلوپ یا لاستیک کومهو مشخصات و ویژگی های آنها را مطالعه کنید و همچنین نکات قبل از خرید لاستیک ، تاریخ تولید و انقضای لاستیک و چهار فصل بودن لاستیک را نیز بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *